uto11202018

Back Vi ste ovde: Naslovna Info Vesti Škola Изборни наставни програми за први разред гимназије 2018/19. год.

Изборни наставни програми за први разред гимназије 2018/19. год.

Према новом плану и програму, од школске 2018/19. године у првом разреду гимназије уводи се још шест изборних програма (погледај табелу).

Од понуђених шест програма, школа је, у складу са исказаним интересовањима ученика и кадровским потенцијалима, изабрала четири програма. Ученици ће потом од та четири бирати два која ће похађати током првог разреда. У другом разреду могу да наставе исте предмете, а могу и да изаберу два нова програма. Када заврше другу годину, ученици ће бирати нова два од укупно девет програма које ће учити у 3. и 4. разреду.

Са понуђене листе изборних наставних програма ученик бира ДВА која ће изучавати у I разреду гимназије

(ученици ће приликом уписа добити следећи анкетни листић)

ИЗБОРНИ НАСТАВНИ ПРОГРАМИ ЗА ПРВИ РАЗРЕД ГИМНАЗИЈЕ „9.МАЈ“ ЗА ШКОЛСКУ 2018/2019. ГОДИНУ

1.

ЈЕЗИК, МЕДИЈИ И КУЛТУРА - изборни програм који се реализује у првом и другом разреду гимназије. Циљ учења овог програма је да допринесе унапређивању комуникацијских вештина, развоју медијске културе и усвајању културних образаца који ће ученику омогућити сналажење у савременом свету, изградњу идентитета и даљи професионални развој. Фонд часова 37 годишње.

2.

ЗДРАВЉЕ И СПОРТ - изборни програм који се реализује у првом и другом разреду гимназије осим за ученике гимназија – одељења усмерених на спорт. Циљ овог програма је стицање и развијање знања, вештина, ставова и вредности ради очувања и унапређивања здравља и културе телесног вежбања. Фонд часова 37 годишње.

3.

ОБРАЗОВАЊЕ ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ – изборни програм који се ученицима нуди у свим разредима гимназије. Циљ учења овог програма је оспособљавање ученика за критички, активан и одговоран однос према себи, природном и друштвеном окружењу, а на основу истраживања међузависности људских активности и непосредног окружења. Фонд часова 37 годишње.

4.

ПРИМЕЊЕНЕ НАУКЕ – изборни програм који се учи у свим разредима општег средњег образовања и васпитања у циљу развијања компетенција ученика, посебно научне и технолошке писмености. У трећем разреду гимназије овај изборни програм се дели на: примењене науке усмерене ка медицини и примењене науке усмерене ка техници и технологији. Фонд часова 37 годишње.